Tarthatatlan az állapot Romániában a medve gázolások tekintetében.
Nem csak szinte, hanem konkrétan minden egyes napra jut egy halálos gázolás.
Legutóbb, avagy éppen ma, 2 fiatal, egy év körüli medvebocsot gázolt el egy vonat.
Az állatok meghaltak, testüket már fel is dolgozták.

Az anya medvét nem találják, nem lepődnék meg, ha az elmúlt napokban ő lett volna az egyik áldozat.
A medvék otthonát vagyis az erdőt folyamatosan írtják, beépítik, ezáltal a bundások egyre kevesebb helyre szorulnak.
Kevesebb a hely kevesebb táplálék.
A román környezetvédelmi minisztérium megrendelésére 2019 tavaszán készített állománybecslés szerint az országban 6450 és 7200 közötti a vadon élő medvék száma.
A medvepopuláció megőrzéséről szóló 2018-as akcióterv - amely a román környezetvédelmi minisztérium honlapján is elérhető - a 2016-os medvebecslés adatait közli. Ekkor a szakemberek úgy vélték, hogy az állomány egyedszáma 6050-6640 közötti. 2016 előtt a környezetvédelmi tárca évente 400-450 medve kilövésére adott engedélyt a vadásztársaságoknak, ekkor azonban a Ciolos-kormány a populációt szabályozó medvevadászatot is betiltotta. A tiltás óta jelentősen megnőtt a medvetámadások száma, és immár az sem ritka, hogy az országutakon, autópályákon vagy a vasúti pályán gázolnak el medvéket.

Az akcióterv arról is említést tett, hogy a medvék 69 ezer négyzetkilométeres romániai élőhelyén ökológiai, társadalmi és gazdasági szempontból az optimális egyedszám 4000 lenne. A barnamedvék védelmével is foglalkozó WWF Románia ezt a számot erősen vitatja.
A román szenátus az e héten megszavazott törvénymódosítással egy ötéves időszakra lehetővé tenné a barnamedvék vadászatát az év bizonyos időszakaiban.

Ha a törvénymódosítást a parlament alsóháza is elfogadja, és az államfő kihirdeti, a medveállományt - a vaddisznókhoz, szarvasokhoz, és más, nem szigorúan védett állatokhoz hasonlóan - kilövési kvóta alapján lehetne szabályozni.